Port ubezpieczeń

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym


Jeżeli zastanawiasz się nad tym w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę ze sprzedażą ubezpieczeń oraz co należy zrobić i w jakiej kolejności to zapraszam Cię do lektury poniższego tekstu. Poniżej znajdziesz przystępne wyjaśnienie oraz elementy na które musisz zwrócić baczną uwagę podczas wyboru swojej drogi.

ETAT CZY WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ?


Zdecydowana większość agentów ubezpieczeniowych/pośredników ubezpieczeniowych/OFWCA pracuje na swojej własnej działalności gospodarczej. Także, jeżeli rozważasz pracę jako pośrednik ubezpieczeniowy wcześniej czy później założenie własnej działalności gospodarczej okaże się niezbędne. Każda z tych dwóch form zatrudnienia ma niewątpliwie swoje plusy i minusy.

ETAT


Plusem pracy na etacie jest podstawa wypłacana co miesiąc plus część prowizyjna wynagrodzenia. Tylko nieliczne wyjątki pracują na tzw. stałce bez prowizji za sprzedaż ubezpieczeń. To niewątpliwa zaleta ponieważ możesz zaplanować swój domowy budżet. Dodatkowo jeżeli wybierasz taką formę zatrudnienia to raczej jesteś pośrednikiem początkującym, więc pracując pod okiem agenta, a w szczególności doświadczonego agenta masz szansę zdobyć bardzo dużą wiedzę i poznać tajniki pracy. I na tym niestety plusy się kończą. O ile z początku zarabiasz więcej niż agent rozpoczynający działalność gospodarczą to po jakimś czasie Twoje zarobki staną w miejscu, podczas gdy agent na działalności będzie odnotowywał znaczący wzrost wynagrodzenia (po około roku do dwóch lat pracy, wszystko zależy od konkretnego przypadku).

Jednoosobowa Działalność Gospodarcza


Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z pracą dla samego siebie.
Jest to praca na więcej niż cały etat jednak masz świadomość pracy na swój własny rachunek i swoje własne nazwisko. Próg wejścia do zawodu też jest prostszy – nie musisz szukać pracodawcy ponieważ sam nim jesteś, jeden problem z głowy. Minusem natomiast będzie to, co w pracy na etat jest plusem na samym początku – przy rozpoczęciu działalności nie masz swojej bazy klientów, więc dopiero musisz ją sobie wypracować. Średnio zajmuje to ok. roku, dopiero po tym czasie możesz liczyć na wymierne rezultaty. Dobrym pomysłem może się tu okazać rozpoczęcie działalności jako drugiego etatu i dopiero po kilku miesiącach zajęcie się tylko sprzedażą ubezpieczeń. Może to zaoszczędzić sporo nerwów i stresu. Można także zrobić sobie na kilka miesięcy tzw. poduszkę finansową – po prostu odłożyć pieniądze na start. Pamiętaj – jako agent ubezpieczeniowy pracujesz tylko i wyłącznie na prowizji! nie dostajesz stałego wynagrodzenia od Towarzystw Ubezpieczeniowych. Zarobisz tylko określony procent od tego co zostało sprzedane!

AGENT UBEZPIECZENIOWY CZY OFWCA?


W wielkim skrócie: jako agent ubezpieczeniowy podpisujesz umowę bezpośrednio z Towarzystwami Ubezpieczeń i samodzielnie się z nimi rozliczasz, realizujesz plany sprzedażowe i ustalasz wysokość prowizji. Jako OFWCA podpisujesz umowę z multiagencją ubezpieczeniową, z nią negocjujesz warunki prowizyjne i tylko z nią się rozliczasz. Wszystkie formalności związane z rozliczeniami z TU, Twoją rejestracją, planami sprzedażowymi realizuje multiagencja ubezpieczeniowa. Warto tutaj przy okazji dodać, że w większości TU będąc pod multiagencją nie masz żadnych planów sprzedażowych – ma je multiagencja, ale całej firmie łatwiej jest wyrobić limit niż pojedynczemu agentowi. Co wybrać? Jeżeli jesteś na początku drogi, to proponuję multiagencję ubezpieczeniową. Pomogą Ci w rejestracji we wszystkich TU, skontaktują z pracownikami TU i wyjaśnią jak zacząć. W części multiagencji możesz liczyć też na darmowe obrandowanie Twoejgo punktu czy wydruk ulotek reklamowych, szkolenia i pomoc w rozpoczęciu działalności.

FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z ROZPOCZĘCIEM PRACY


Jeżeli rozpoczynasz pracę jako pracownik etatowy, wszystkie formalności załatwi za Ciebie Twój pracodawca, nie musisz się niczym przejmować. Będziesz potrzebował tylko Dyplomu studiów bądź Świadectwa dojrzałości oraz zaświadczenia o niekaralności, które za pomocą Profilu zaufanego, e-dowodu możesz uzyskać na stronie krs.

MULTIAGENCJA UBEZPIECZENIOWA


Jeżeli rozpoczynasz pracę jako OFWCA w multiagencji ubezpieczeniowej, najpierw musisz wybrać multiagencję. Ze swojej strony mogę polecić Ci multiagencję z którą współpracujemy, Diamond Finance z Bydgoszczy. Nie bój się, praktycznie wszystkie multiagencje mają pracowników terenowych – Kierowników bądź Dyrektorów sprzedaży w całej Polsce, nie będziesz musiał nigdzie jeździć, żeby podpisać umowę. Po wybraniu multiagencji i skontaktowaniu się z nią, musisz podpisać umowę z multiagencją (Pamiętaj – nie podpisujesz umowy z Towarzystwami tylko z multiagencją, która ma umowę ze wszystkimi TU. W tej sytuacji multiagencja jest agentem a Ty OFWCA.). Po podpisaniu umowy, gdzie szczegółowo powinny być wypisane Twoje stawki prowizyjne, zasady współpracy itp. wypełniasz jeszcze dokumenty dostępowe do poszczególnych Towarzystw. W zależności na jaką liczbę Towarzystw się zdecydujesz, tyle kwestionariuszy trzeba będzie wypełnić. Jest tego trochę ale robisz to tylko raz. W multiagencji z dokumentó musisz przedstawić Dyplom/Świadectwo, dowód osobisty do wglądu oraz KRK (część multiagencji KRK uzyskuje samodzielnie i na własny koszt – ok. 25 zł). Po wypełnieniu dokumentów zostajesz zaproszony przez każde z TU na egzamin, teraz praktycznie wszystkie są on-line, więc nie będziesz musiał nigdzie jeździć. Dodatkowo multiagencje dysponują materiałami, które pomogą Ci się przygotować do egzaminów. Po egzaminach TU wpisują Ciebie do KNF i otrzymujesz dostępy do Towarzystw, zaczynasz swoją przygodę ze sprzedażą ubezpieczeń!

UMOWA BEZPOŚREDNIA Z TU


Jeżeli decydujesz się na zawarcie umowy bezpośrednio z Towarzystwami, musisz wykonać wszystko co powyżej, tyle, że samodzielnie. Zgłaszasz się do każdego z TU z osobna, podpisujesz umowę, dokumenty rejestracyjne, zdajesz egzamin, jesteś wpisywany do KNF i rozpoczynasz pracę. Pamiętaj, jeżeli masz więcej niż jedno TU na umowie bezpośredniej z Towarzystwem będziesz potrzebował ubezpieczenia OC multiagenta (średni koszt oscylujący w granicy 700-1500 zł/rok). No i oczywiście wszyskie prowizje i rozliczenia otrzymujesz nie z multiagencji w jednym pliku, tylko z akżdego z TU oddzielnie. Ale nie załamuj się – na początku nie będziesz sprzedawał więcej niż 2-3 Towarzystw, jest to po prostu niemożliwe, żeby nauczyć się wszystkich produktów w miesiąc.

ROZPOCZĘCIE PRACY


Teraz najtrudniejsza część, musisz zdobyć klientów. Strategie są różne, nie ma żadnego złotego środka. Większość rozpoczyna od sprzedaży ubezpieczeń rodzinie – nie polecam tego rozwiązania, nie próbuj tego robić. To klient łatwy i szybki ale jeżeli zrobisz coś źle a na początku może się to przytrafić może się okazać, że wujek i ciocia już nigdy się do Ciebie nie odezwą…