Port ubezpieczeń

Szkolenia obowiązkowe, cz. 2


Kto musi takie szkolenie zrealizować, kiedy należy takie szkolenie zrealizować oraz co się stanie jeżeli nie przejdziemy pełnego, rocznego cyklu szkoleń.

IDD


Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 15 grudnia 2017 roku. Pełny tekst, ze zmianami znajdziesz tutaj. Jeżeli dysponujesz wolną chwilą, zapraszam do zapoznania się z tym aktem. Jeże akurat obowiązki Ci na to nie pozwalają, zapraszam do lektury.

ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY…


Powyższy akt prawny nałożył na wszystkie osoby zajmujące się szeroko rozumianym pośrednictwem ubezpieczeniowym szereg obowiązków. Jednym z najszerzej komentowanym i wywołującym szeregi dyskusji, skarg, zapytań, próśb o interpretację oraz w zasadzie wywołującym jedno wielkie zamieszanie oraz chaos prawny był zapis dotyczący tego, że każda z osób wykonujących pośrednictwo ubezpieczeniowe zobligowana jest do odbycia w ciągu roku 15 godzin szkoleń zawodowych związanych z wykonywaną pracą. Takie szkolenie obwiązuje każdego od kolejnego roku po uzyskaniu rejestracji jako agent/OFWCA itp. (Dokładnie to 18 miesięcy po uzyskaniu wpisu, czyli, jeżeli wpis otrzymaliśmy w maju 2021 roku, to wymogi obowiązują nas od listopada 2022 roku, co powoduje, że w 2022 roku musimy zrealizować komplet szkoleń).

ILE GODZIN SZKOLEŃ TRZEBA ZREALIZOWAĆ?


Ten temat wywołał i w zasadzie wywołuje w dalszym ciągu najwięcej kontrowersji. Minimum 15 godzin szkoleń zawodowych, bez znaczenia czy są to szkolenia stacjonarne czy on-line, przy czym w ciągu jednego dnia nie możemy się szkolić dłużej niż 8 godzin, czyli w praktyce, nawet jeżeli jesteśmy na szkoleniu stacjonarnym, to musi ono trwać miniumum dwa dni, żebyśmy podczas jednego zjazdu mogli zrealizować podstawę.

SPRZEDAJĘ MAJĄTEK I ŻYCIE, Z CZEGO MUSZĘ ODBYĆ SZKOLENIA?


Ten temat wywołał największe kontrowersje. Pomijając dyskusje, wytyczne, analizy i interpretacje większość rynku stoi na stanowisku, że jeżeli TU ma w swojej ofercie ubezpieczenia majtkowe i życiowe, niezależnie, że są to dwie osobne spółki, można zrealizować szkolenia z dowolnego działu. Jeżeli TU nie oferuje ubezpieczeń życiowych, może prosić o realizację 15 godzin albo z majątku albo z majątku oraz działu ogólnego. Podobnie ma się rzecz jeżeli mówimy o Towarzystwie życiowym, może prosić o realizację godzin tylko z działu ubezpieczeń życiowych albo życiowych i ogólnych. Czy Towarzystwa „stwarzają problemy” w tym zakresie? Co do zasady nie. Towarzystwa najczęściej akceptują szkolenia majątkowo-życiowe albo wyłącznie majątkowe. Ale trzeba pamiętać – nie możemy mieć kilku szkoleń on-line w tym samym czasie, fizycznie jest to możliwe do zrobienia ale nie zostanie nam uznane, jeżeli TU albo KNF się tego dopatrzą. Aż tak świetnej podzielności uwagi nie mamy i nie ma sensu się kłócić…

CZY FAKTYCZNIE MUSZĘ SPĘDZIĆ 15 GODZIN NA SZKOLENIACH?


Co do zasady tak, nie tyle musisz ile powinieneś/powinnaś. Szkolenia zostały wymyślone dla Twojego dobra a nawet więcej, dla dobra klientów ponieważ spora część pośredników z wiedzą zatrzymała się gdzieś tak z dziesięć lat temu. Nie, nie przesadzam. Taka jest smutna rzeczywistość. Aczkolwiek są przeprowadzane szkolenia on-line, które mają przewidywany czas czytania danego slajdu. Jeżeli przeczytasz slajd szybciej, szybciej skończysz. Jeżeli czytasz dłużej, póżniej skończysz. Pamiętaj tylko o teście na końcu, chociaż akurat w TU, gdzie czyta się slajdy, nie ma możliwości go nie zdać…

TEST PO SZKOLENIU.


Po udziale w szkoleniu stacjonarnym nie jesteśmy zobligowani do zdania testu. W przypadku szkoleń na odległość, zgodnie z ustawą, musimy zaliczyć test potwierdzający znajomość tematu. Dopiero zaliczenie testu (z reguły próg to 80%) pozwala nam zaliczyć szkolenie. Czy testy są trudne? To najczęstsze pytanie, które się pojawia. Odpowiedź znowu nie będzie taka prosta – wszystko zależy od TU. Są takie, że w zasadzie nie można tego testu nie zdać a są takie, że naprawdę trzeba się nagłowić. Ale nie popadaj w popłoch – większość agentów wybiera te TU, które pozwalają zaliczyć test bezproblemowo.

KTO PRZEPROWADZA SZKOLENIA?


Uprawnienia do przeprowadzenia szkoleń mają zarówno Towarzystwa Ubezpieczeniowe jak i agenci. Zatem, jeżeli TU organizuje szkolenia, to powinno ono wchodzić w skład szkoleń zawodowych zgodnie z wymogami IDD. Agent, najczęściej multiagent, także może przeprowadzić takie szkolenie. Jeżeli spełnia wymagania może to zrobić samodzielnie (lub jego pracownicy) bądź może wynająć zewnętrzną firmę do przeprowadzenia takiego szkolenia – ale tutaj trzeba uważać, żeby szkolenie faktycznie dotyczyło ubezpieczeń a nie sposobu podlewania kwiatków w biurze…

KOMU ZGŁASZAM REALIZACJĘ SZKOLEŃ?


Towarzystwu, jeżeli masz umowę podpisaną bezpośrednio lub multiagencje, jeżeli jesteś OFWCA. Ale tym akurat się nie przejmuj, zarówno TU jak i multiagencje przypominają się dość natarczywie o szkolenia.

CZY SZKOLENIA SĄ WAŻNE?


Tak, rzeczywistość ubezpieczeniowa zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Bez dokształcania się, bezciągłego śledzenia nowości, niestety zostajemy w tyle. Jeżeli na bieżąco nie będziemy śledzili tego, co dzieje się w ofertach, niestety możemy dosyć szybko albo wylecieć z branży albo sprzedawać klientom coś o czym nie mamy zielonego pojęcia…